Meediablogi

Algavad Linnateatri uue kompleksi ehitustööd

Uudised - 26.03.2021

Linnateatri pool sajandit kestnud uue maja ootamise lugu on viimaks lõpusirgel – täna, 26. märtsil anti teatrimaja peaukse suur võti üle ehitajale, tähistamaks IX kvartali ehitustööde ametlikku algust. Pidulik üleandmine toimus reeglitele vastavalt välitingimustest, hajutatult ja vaid 10 inimese osavõtul, Linnateatrit esindas teatri pikaaegne peanäitejuht Elmo Nüganen.

 

 

“1965. aastal sündis siit mitte kaugel, Kalamajas, uus teater, mis sai enesele nimeks ENSV Riiklik Noorsooteater. Vaatamata sellele uhkele ja kõlavale nimele oli see teater ilma majata – ringreisiteater või teater ratastel,” rääkis Nüganen oma kõnes.
Tollal lubati Nüganeni sõnul teatrijuht Voldemar Pansole teatrihoonet viie aasta jooksul, ent lõpuks õnnestus teatril saada enda valdusesse kehvas olukorras maja Laial tänaval, kuhu oli esialgu võimalik rajada vaid paar kabinetti ja väike proovisaal. Hiljem on maja tasapisi laienenud ja arenenud vastavalt võimalustele – esmalt laienes teater Lavaauku ja seejärel juba mujale.
“Kõik direktorid ja teatri töötajad on sellest uuest teatrist unistanud. Andes üle selle võtme, usun ma, et tagasi tuleb kuldvõtmeke. Me hoiame teile pöialt, ärge meid alt vedage,” ütles Nüganen.

 

 

Nüganen kiitis ka uue teatrikompleksi võimalusi: “Mõned saalid võimaldavad sedasama, mida me siiamaani oleme teinud, ja juurde tuleb kolm mängupaika, mida meil enne ei ole olnud ja kus on uued võimalused. Kõigepealt muidugi see 350-kohaline suur saal, mis on varustatud kõige kaasaegsema tehnikaga.”

Eriliseks teeb selle saali Nüganeni hinnangul see, et ta on väga sügav. “Kui tavaliselt on meil ruumist 2/3 publiku all ja 1/3 lava all, siin on aga ruumikasutus vastupidine. See annab efekti, et kui vaadata lavale, on see väga suur ja sügav lava ja kui vaadata lavalt saali, siis on tunne, nagu oleks tegu kammersaaliga – publik on üsna lähedal. Kõik see võimaldab teha mitmekesisemat teatrit, kui me enne oleme teinud.”

Lisaks tänas Nüganen Jüri Ratast, kes uue kompleksi idee üles korjas, ning ka Taavi Aasa ning arhitektuuribürood Salto ja luges ühe Panso lemmikluuletustest, mille autor on Ain Kaalep:

Sõber, kui ehitad maja,
tee sellele suured aknad,
et päikese selged kiired
sisse neist paistmast ei lakkaks!

Sõber, kui ehitad maja,
tee sellele suured aknad –
nii suured, kui üldse suudad,
nii suured tee tingimata!

 

 

Uus teatrikompleks peaks praeguste plaanide järgi valmima 2023. aasta teatripäevaks ehk 27. märtsiks.

 

Loe ehitusplaanidest detailsemalt Pealinnast artiklist.