Meediablogi

Kevad/suvi 2023: Sissejuhatus – Kauaoodatud koostööde tähe all

Repertuaarivihik - 13.02.2023

Triin Sinissaar
dramaturg

30. novembril, teatri asutaja Voldemar Panso sünniaastapäeval, oli Linnateatri rahval võimalik pidada koos arhitektide, ehitajate ja ametnikega Laia tänava hoone sarikapidu, kuid ümberehitatud kompleksi sissekolimiseni on veel aega. Publikule loodame uue maja uksed avada 2024. aasta sügisel. Senikaua tegutseb Linnateater täie hooga edasi Salme Kultuurikeskuses – ja muidugi ka Hobuveskis – ning suve saabudes seab end sisse koguni kahes mängukohas väljaspool Tallinna.

Rõõmu ja tänumeelega oleme saanud tõdeda, head vaatajad, et olete Linnateatri meie ajutises kodus Salme Kultuurikeskuses üles leidnud. Selleks, et pakkuda teile juba praegusel üleminekuajal ühe suure ja mitme väiksema lavaga teatri vääriliselt tihedat repertuaari, tuleb käimasoleva hooaja teine pool veelgi tegusam kui esimene. Koos kahe suvelavastusega on kevadel ootamas seitse esietendust.

Kevadhooaja palet on aidanud kujundada arutelud Linnateatri näitlejatega ning meie peanäitejuhi varasemad head sidemed just nende põnevate külalislavastajatega. Kui esietenduste järjekorras vaadata, siis nelja esimese loo lavastajad töötavad Linnateatris esmakordselt, niisiis jätkub uudsuse elevust nii lavale kui lava taha.

Otsa teeb lahti möödunud kevadel EMTA lavakunstikooli lõpetanud noor, aga juba tunnustust leidnud lavastaja Marta Aliide Jakovski, kes toob veebruaris Salme Kultuurikeskuse väikesel laval välja Rasa Bugavičute- Pēce näidendi „Poiss, kes nägi pimeduses“. Tegemist on väga südamliku, ühtaegu valusa ja humoorika looga pimedate kogukonnas ainsa nägijana kasvanud poisist. Rõõmu teeb seegi, et tegemist on uue läti dramaturgiaga, mida geograafilisest ja kultuurilisest lähedusest hoolimata meie lavadele kuigi sageli ei jõua. Eesti keeles on ilmunud ka sama pealkirjaga romaan, mille autor kirjutas näidendiga paralleelselt.

Tartu Uuest Teatrist väisavad Linnateatrit loovjuht Ivar Põllu ja kunstnik Kristiina Põllu. Suurelt jaolt oma autorilavastuste poolest tuntud Ivar Põllu on kirjutanud spetsiaalselt Linnateatri näitlejate jaoks näitemängu „Tunde-märgid“, mis on ajendatud tõdemusest, kui tugevad on meie kõigi sees eelmiste põlvkondade käest õpitud mustrid ja kui varmalt me kipume neid oma lastele edasi andma. Lavastus sünnib märtsi alguses Salme Kultuurikeskuse suurel laval.

Märtsikuu lõpus astub oma Linnateatri-debüüdiga publiku ette teatri- ja filmimees Rainer Sarnet, kelle käe all on valminud viimati näiteks filmid „Idioot“, „November“ ja „Vaino Vahingu päevaraamat“. Materjaliks valis Sarnet Fjodor Dostojevski jutustuse „Ülestähendusi põranda alt“, mis on tal juba mitmeid aastaid mõtetes mõlkunud. See intrigeeriv, Dostojevski loometeel vahetult „Kuritööle ja karistusele“ eelnenud teos leidis eriti suurt kõlapinda alles pärast autori eluaega, mõjutades mitmeid 20. sajandi olulisi kirjanikke ja mõtlejaid.

Aprillis toimub suurel laval kaks esietendust. Kuu alguses näeme, milline vorm ja sisu on sündinud Linnateatri näitlejate koostööst lavastaja-koreograafi Renate Keerdiga, kelle isikupärases laadis lavastused on olnud kas sõnadeta või sõnadega, aga alati värsked ja üllatuslikud. Kuu teises pooles valmib lavastus „Suur veeuputus“ Priit Võigemastilt, kes võtab koos dramaturg Laura Kalle ja trupiga ette kinnisvara, kodu ja naabrite teema. Sarnaselt Võigemasti varasematele Linnateatri-lavastustele „Hecuba pärast“ ja „Homme näeme“ valmib näitemängu tekst proovide käigus näitlejate improvisatsioonide põhjal.

Tänavu on Linnateatril plaanis lausa kaks suvelavastust. Juunikuus toob Riina Roose Laulasmaal asuvas Arvo Pärdi Keskuses Linnateatri näitlejatega välja eri ajastute hällilauludest tõukuva muusikalis-sõnalise lavastuse „Seitsmemagajapäev“. Nagu Roose varasemate lavastustegi puhul, võib vaataja „Seitsmemagaja- päevast“ oodata ühtaegu kaunist muusikat ja uusi teadmisi. Hooajale paneb punkti inglise autori Harold Pinteri „Sünnipäevapidu“, mille lavastab Alo Kõrve. See ilmakuulus tume komöödia esietendub Linnateatri jaoks seni avastamata mängupaigas, Saku vallas Rehe Küünis.

Linnateater on aastate jooksul tegelenud väikestviisi ka kirjastustegevusega, niisiis kutsume kõiki lugemishuvilisi üles tutvuma meie raamatute valikuga teatri kodulehe „Raamaturiiuli“ rubriigis või meie kassas Salme Kultuurikekuses. Teatri uuemateks väljaanneteks on kaks köidet suure teatrimehe Peter Brooki kirjutisi, samuti mahukad ja sisukad raamat-albumid Linnateatri omaaegsetest peakunstnikest.

Mitmekesiseid kultuurielamusi!