Lavastused

Aviaator

Autor:
Jevgeni Vodolazkin
Lavastaja:
Boriss Pavlovitš (Peterburi)

Mees ärkab haiglavoodis. Tema nimi on Innokenti Petrovitš Platonov. Vähemasti nii talle kinnitatakse. Ta ei mäleta, kes ta on, ega kuidas ta sinna sattus. Arsti palvel hakkab ta päev-päevalt kirja panema väikesi killukesi, mis talle meenuvad. Tasapisi hakkavad talle kangastuma üha selgemad mälupildid lapsepõlvest 20. sajandi alguse Peterburis, ilmasõja puhkemisest, oktoobrirevolutsioonist. Aga ometi on kalendri järgi aasta 1999 ja ta ise noor, täies elujõus mees …

Kirjandusteadlase taustaga Jevgeni Vodolazkin (s 1964) on silmapaistev kaasaegne vene autor, keda on võrreldud Umberto Eco ja Gabriel García Márqueziga. „Aviaatoris“ põimib ta oma rahulikul, voolaval moel kokku ajaloolised faktid, ulmelise reaalsuse, kriminaalse loo ning tegelaste isiklikud mälestuspildid, tunded ja aistingud. Romaan on osaliselt inspireeritud kirjaniku mentori, viis aastat koonduslaagris veetnud Vene akadeemiku Dmitri Lihhatšovi mälestustest. Vodolazkini teoseid on ilmunud rohkem kui 30 keeles. Eesti keelde on tõlgitud ka tema romaan „Lavr“, mis on võitnud Venemaal mitu mainekat kirjandusauhinda.

Uudse ja isikupärase käekirjaga lavastaja Boriss Pavlovitš (s 1980) tegutseb peamiselt oma sünnilinnas Peterburis, kuid on teinud tööd ka Kirovis, Novosibirskis, Omskis ja mujal Venemaal, samuti toonud välja lavastuse Tallinna Vene Teatris. 2019. ja 2020. aastal pälvis Pavlovitš Moskvas maineka Kuldse Maski lavastajaauhinna.

Autor

Jevgeni Vodolazkin

Lavastaja

Boriss Pavlovitš (Peterburi)