Meediablogi

Tallinna Linnateater lõpetas laupäeval oma 56. hooaja

Uudised - 25.06.2021

Laupäeva õhtul kõlas Toom-Kooli 9 saalis Rogožini etendusel Linnateatri 56. hooaja viimane aplaus. Möödunud teatriaastat jäävad iseloomustama kauaaegsete teatrijuhtide Raivo Põldmaa ja Elmo Nüganeni lahkumisotsus, uue maja ehituse ajaks Laia tänava kompleksist välja kolimine ning, nagu eelmistki hooaega, koroonakriisi mõjud, mille tõttu jäi ära mitme kuu jagu etendusi. Sellegipoolest jõudis Linnateatrit külastada X vaatajat ja toimus X etendust või sündmust. Lisaks õnnestus Linnateatril piirangutest hoolimata välja tuua kuus uuslavastust, järgmisse hooaega lükkus vaid üks esietendus: Karl Laumetsa „Balti tragöödia“, mis põhineb Siegfried von Vegesacki samanimelisel teosel.

Hooaja esimeseks uuslavastuseks oli Māra Ķimele „Vanja“ – adaptsioon Anton Tšehhovi klassikalisest näitemängust „Onu Vanja“, kus astusid üles sellel hooajal Linnateatriga liitunud noored näitlejad Kristiin Räägel ja Simo Andre Kadastu. Oktoobri lõpul alustas Linnateater etendustegevuse viimist oma ehitusaegse perioodi ajutisse mängupaika – Salme Kultuurikeskusesse, mille suurel laval tuli välja Diana Leesalu „Nad tulid keskööl“. Tõsielulistel sündmustel põhineva näidendi autoriks on Mark Hayhurst. Novembri lõpus tähistas Eesti teatrimaailm Voldemar Panso 100. sünniaastapäeva Panso nädalaga. Linnateatris esietendus Salme Kultuurikeskuse suurel laval oma esimese peanäitejuhi sünniaastapäeva auks Riina Roose mänguline muusikalavastus „Osnap“, mis vaatleb Panso vähemtuntuid külgi: tema muusikaarmastust, reisihuvi ja kirjutamist. Lisaks avati Salme Kultuurikeskuse fuajees näitus „Reisimees Panso“.

Detsembris oleks pidanud toimuma Linnateatri teatrifestival Talveöö Unenägu, mis lükkus aga ülemaailmse koroonakriisi valguses edasi. Linnateater otsustas siiski tuua esimese pääsukesena planeeritud ajal välja Pascal Ramberti lavastuse „Õed“, mis pidi kuuluma festivali programmi. Kahe piirangute laine vahelisel ajal, veebruari alguses jõudis esietenduda Elmo Nüganeni „Lapsed“ (autor Lucy Kirkwood). Maikuu teises pooles, pärast kultuuriürituste taaslubamist sai võimaluse lavale tulla noorte lavastajate Andreas Aadli ja Markus Helmut Ilvese „Rogožin“, mis põhineb Fjodor Dostojevski romaanil „Idioot“.

Märtsikuisel Eesti Teatri Aastaauhindade jagamisel tunnustati Linnateatri näitlejat Kaspar Velbergi Ants Lauteri nimelise preemiaga.

Piirangute tõttu jäi selleaastane kõrvalprogramm tavapärasest hõredamaks, siiski õnnestus vastvalminud Salme Kultuurikeskuse väike lava avada teatrikontserdiga, kus astus üles Hendrik Kaljujärv, ning toimus üks filmiõhtu. Jäktus ka eelmisel hooajal alanud edukas koostöö Elisaga, portaalis Elisa Stage on eelmise hooajaga võrreldes vaatamiseks lisaks kolm Linnateatri lavastust: Elmo Nüganeni „Aeg ja perekond Conway“ ja „Väike prints“ ning Diana Leesalu „Kurbus ja rõõm kaelkirjakute elus“. Samuti jõudsid kaante vahele kahe endise Linnateatri peakunstniku lood, veebruaris esitleti Ene-Liis Semperi koostatud raamatut „Mari-Liis Küla“ ja maikuus Jaak Vausist kõnelevat raamatut „Alevipoiss. Ühe teatrikunstniku lugu kolmes vaatuses koos proloogi ja lõputa epiloogiga“.

Muu tegevuse kõrvalt kolis Linnateater ajutiselt välja oma armastatud majast Laial tänaval. Linnateatri lavastused viidi valdavalt üle Salme Kultuurikeskusesse, aga mängitakse edasi ka vanas heas Hobuveskis ja selle aasta oktoobrini ka Toom-Kooli 9 saalis. Teatri töökojad kolisid novembris avatud uude ja moodsasse tootmiskompleksi Suur-Sõjamäel, büroo asub ajutiselt aga Pikal tänaval Kanuti gildi hoones. Laia tänava kompleks anti pidulikult ehitajale üle 26. märtsil ja ehitustegevuse eelsed lammutustööd on täies hoos. Uue maja valmimistähtajaks on hetkel seatud 2023. aasta märts.

Suuri muutusi jagus Linnateatri hooaega veelgi. Teatri pikaaegsed juhid Elmo Nüganen ja Raivo Põldmaa teatasid oma ametiaja lõppemisest 20. juunil 2021, et anda teatepulk edasi järgmisele põlvkonnale. Aprillis Tallinna linna Kultuuri- ja spordiameti välja kuulutatud konkursi Linnateatri direktori leidmiseks võitis Mihkel Kübar, kelle peanäitejuhikandidaadiks oli Uku Uusberg. Kübar ja Uusberg alustasid oma ametiaega 21. juunil sümboolse ringkäiguga Laia tänava kompleksi ehitustandril.

Lisaks Elmo Nüganenile ja Raivo Põldmaale jäi 56. hooaeg Linnateatris viimaseks ka teatri peakunstnikule Kristjan Suitsule ja näitlejale Andrus Vaarikule, kes liitus Endla trupiga. Aitäh teile nende aastate eest ja palju edu edasiseks!

Linnateatri kassa (Salme 12) on 25. juunist 25. juulini suvepuhkusel ja avatakse taas 26. juulil kell 11.00. Senikaua saab pileteid soetada Piletilevist.

 

Tallinna Linnateater tänab oma publikut, toetajaid ja koostööpartnereid eduka hooaja ning toetuse eest kriisi ajal!